Aircraft N3202W Data
2
aircraft records found
N3202W
2008 Hawker Beechcraft B200C, c/n BL-152
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | B200C Search all Hawker Beechcraft B200C |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | BL-152 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
VH-MWK
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3202W |
| Mode S (ICAO24) Code | A37103 |
| Certification Issued | 2008-12-19 |
| Last Action Taken | 2008-12-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-01-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N3202W
1965 Piper PA-32-260, c/n 32-2
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-260 Search all Piper PA-32-260 |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 32-2 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N3202W |
| Mode S (ICAO24) Code | A37103 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1971-12-14 |
| Registration Cancel Date | 1974-05-09 |
Owner
| Owner | Mercury Airways Incorporated |
| Address |
Norfolk, Virginia 23502 United States |