Aircraft N3204W Data
3
aircraft records found
N3204W
2008 Hawker Beechcraft 900XP, c/n HA-0074
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 900XP Search all Hawker Beechcraft 900XP |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | HA-0074 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-50R |
| Also Registered As |
I-MFAB
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3204W |
| Mode S (ICAO24) Code | A37149 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-12-30 |
| Air Worthiness Test | 2008-10-09 |
| Last Action Taken | 2008-12-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-01-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N3204W
Quicksilver Sprint II, c/n 0320
Airframe Info
| Manufacturer | Quicksilver |
| Model | Sprint II Search all Quicksilver Sprint II |
| Construction Number (C/N) | 0320 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3204W |
| Mode S (ICAO24) Code | A37149 |
| Certification Issued | 1991-12-17 |
| Last Action Taken | 1991-12-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-09-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Leesville, SC 29070 |
N3204W
Bell 206L-3, c/n 51193
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-3 Search all Bell 206L-3 |
| Construction Number (C/N) | 51193 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3204W |
| Mode S (ICAO24) Code | A37149 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-07-05 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |