Aircraft N3213K Data
3
aircraft records found
N3213K
2008 Rotorway Exec 162F, c/n 6804
Airframe Info
| Manufacturer | Rotorway |
| Model | Exec 162F Search all Rotorway Exec 162F |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 6804 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N3213K |
| Mode S (ICAO24) Code | A374D2 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2004-01-28 |
| Air Worthiness Test | 2008-05-12 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | R L Bielawa Associates Inc |
| Address |
Sequim, WA 98382 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N3213K
1946 Globe GC-1B, c/n 1206
Airframe Info
| Manufacturer | Globe |
| Model | GC-1B Search all Globe GC-1B |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 1206 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C125 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3213K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3213K
Bell 412SP, c/n 33181
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412SP Search all Bell 412SP |
| Construction Number (C/N) | 33181 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3BE Twin-Pac |
| Also Registered As |
JA9991
Crashed on June 2, 2007
|
Aircraft
| Registration Number | N3213K |
| Mode S (ICAO24) Code | A374D2 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-11-25 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |