Aircraft N3231K Data
3
aircraft records found
N3231K
2002 Raytheon Aircraft Company 390, c/n RB-31
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 390 Search all Raytheon Aircraft Company 390 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | RB-31 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ 44 SERIES |
| Also Registered As |
N20VA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N3231K |
| Mode S (ICAO24) Code | A37BFA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-04-01 |
| Air Worthiness Test | 2002-03-27 |
| Last Action Taken | 2002-04-01 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 2002-05-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SPECIALIZED AIRCRAFT SERVICES |
| Address |
Wichita, KS 672084331 United States |
N3231K
Sportflight International Llc ASTRA HKS, c/n A0500705H
Airframe Info
| Manufacturer | Sportflight International Llc |
| Model | ASTRA HKS Search all Sportflight International Llc ASTRA HKS |
| Construction Number (C/N) | A0500705H |
| Aircraft Type | Weight-shift-control |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3231K |
| Mode S (ICAO24) Code | A37BFA |
| Last Action Taken | 2005-04-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-06-06 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N3231K
Ragtime Aerolites Inc ROTEC RALLY 3, c/n 64784
Airframe Info
| Manufacturer | Ragtime Aerolites Inc |
| Model | ROTEC RALLY 3 Search all Ragtime Aerolites Inc ROTEC RALLY 3 |
| Construction Number (C/N) | 64784 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3231K |
| Mode S (ICAO24) Code | A37BFA |
| Certification Issued | 1982-11-29 |
| Last Action Taken | 1994-05-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-12-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RAGTIME AEROLITE INC |
| Address |
Placerville, CA 95667 |