Aircraft N3254A Data
2
aircraft records found
N3254A
1999 Raytheon Aircraft Company B300, c/n FL-254
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | B300 Search all Raytheon Aircraft Company B300 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | FL-254 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
N807CR
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N3254A |
| Mode S (ICAO24) Code | A383C8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-12-07 |
| Air Worthiness Test | 1999-07-02 |
| Last Action Taken | 2006-02-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Concho Energy Services Llc |
| Address |
Midland, TX 79701 United States |
| Region | Southwestern |
N3254A
1975 Piper PA-34-200T, c/n 34-7570214
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200T Search all Piper PA-34-200T |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 34-7570214 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3254A |
| Mode S (ICAO24) Code | A383C8 |
| Certification Issued | 1983-01-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-03-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ARIZONA AIRPLANES INC |
| Address |
Peoria, AZ 85345 |
| Region | Western-Pacific |