Aircraft N3262R Data
2
aircraft records found
N3262R
1999 Raytheon Aircraft Company C90A, c/n LJ-1562
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | C90A Search all Raytheon Aircraft Company C90A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1562 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N3262R |
| Mode S (ICAO24) Code | A38748 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-08-26 |
| Air Worthiness Test | 1999-07-04 |
| Last Action Taken | 2006-05-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Scarab Enterprise Llc |
| Address |
Monterey, CA 93940 United States |
| Region | Western-Pacific |
N3262R
Cessna 411A, c/n 4110262
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 411A Search all Cessna 411A |
| Construction Number (C/N) | 4110262 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3262R |
| Mode S (ICAO24) Code | A38748 |
| Last Action Taken | 1980-11-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-07-12 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ft Lauderdale, FL 33301 |