Aircraft N3269W Data
2
aircraft records found
N3269W
1996 Raytheon King Air 350 (B300), c/n FL-147
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | King Air 350 (B300) Search all Raytheon King Air 350 (B300) |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | FL-147 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
2012
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3269W |
| Mode S (ICAO24) Code | A38842 |
| Certification Issued | 1996-11-25 |
| Last Action Taken | 1997-04-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-11-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HAWKER PACIFIC INC |
| Address |
Sun Valley, CA 913524944 United States |
N3269W
Douglas C-117D, c/n 12428
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-117D Search all Douglas C-117D |
| Construction Number (C/N) | 12428 |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3269W |
| Mode S (ICAO24) Code | A38842 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-08-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | DMI AVIATION |
| Address |
Tucson, AZ 85706 |
| Region | Western-Pacific |