Aircraft N3351W Data
1
aircraft record found
N3351W
1965 Piper PA-32-260, c/n 32-193
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-260 Search all Piper PA-32-260 |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 32-193 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-540 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3351W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3AAF2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-03-28 |
| Air Worthiness Test | 1965-11-05 |
| Last Action Taken | 2006-12-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
North Kingstown, RI 02852 United States |
| Region | New England |
User contributed data
| Thrust or HP | 260 (by Ray Andraka on 2006-12-14 05:00:00) |
| Usable fuel | 84 gal (by Ray N3351W on 2006-12-14 05:00:00) |
| Gross Weight | 3400 (by Ray N3351W on 2006-12-14 05:00:00) |
| Max Useful Load | 1550 lbs (by Ray N3351W on 2006-12-14 05:00:00) |