Aircraft N33A Data
2
aircraft records found
N33A
1988 Beech F33A, c/n CE-1222
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | CE-1222 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
| Also Registered As |
N166TS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N33A |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N33A
1950 Lockheed 18-56, c/n 2263
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | 18-56 Search all Lockheed 18-56 |
| Year built | 1950 |
| Construction Number (C/N) | 2263 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright C9HD SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N33A |
| Mode S (ICAO24) Code | A39376 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1982-10-14 |
| Air Worthiness Test | 1963-10-21 |
| Last Action Taken | 1986-01-04 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Miami, FL 33142 United States |
| Region | Southern |