Aircraft N33W Data
4
aircraft records found
N33W
1990 EAA Acro Sport I, c/n 233
Airframe Info
| Manufacturer | EAA |
| Model | Acro Sport I Search all EAA Acro Sport I |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 233 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-320 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N33W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3956A |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2008-05-15 |
| Air Worthiness Test | 1990-09-11 |
| Last Action Taken | 2008-09-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Coronado, CA 92118 United States |
| Region | Western-Pacific |
N33W
1978 Piper PA-32RT-300 Lance II, c/n 32R-7885097
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32RT-300 Lance II Search all Piper PA-32RT-300 Lance II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 32R-7885097 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N33W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3956A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-09-17 |
| Air Worthiness Test | 1994-07-26 |
| Last Action Taken | 2004-05-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-07-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Marinette, WI 541439416 United States |
N33W
Laister-kauffman LK-10A, c/n 33
Airframe Info
| Manufacturer | Laister-kauffman |
| Model | LK-10A Search all Laister-kauffman LK-10A |
| Construction Number (C/N) | 33 |
| Number of Seats | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N33W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3956A |
| Certification Issued | 1945-04-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1970-11-23 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Grand Prairie, TX 75050 |
| Region | Southwestern |
N33W
Bell 206B, c/n 930
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B Search all Bell 206B |
| Construction Number (C/N) | 930 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N33W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3956A |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |