Aircraft N3430V Data
2
aircraft records found
N3430V
2008 Beechcraft G36 Bonanza, c/n E-3830
Airframe Info
| Manufacturer | Beechcraft |
| Model | G36 Bonanza Search all Beechcraft G36 Bonanza |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | E-3830 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550-B |
Aircraft
| Registration Number | N3430V |
| Mode S (ICAO24) Code | A3CADF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-23 |
| Air Worthiness Test | 2008-01-24 |
| Last Action Taken | 2008-06-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Top Flight Llc |
| Address |
West Jordan, UT 84088 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N3430V
1948 Cessna 195A, c/n 7115
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 195A Search all Cessna 195A |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 7115 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs L4 /R755-7 |
Aircraft
| Registration Number | N3430V |
| Mode S (ICAO24) Code | A3CADF |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-06-14 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |