Aircraft N3479W Data
2
aircraft records found
N3479W
2007 Maule M-4-180V, c/n 47011T
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | M-4-180V Search all Maule M-4-180V |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 47011T |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-C1F |
Aircraft
| Registration Number | N3479W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3DAF7 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-06-15 |
| Air Worthiness Test | 2007-01-05 |
| Last Action Taken | 2011-06-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Grapeland, TX 75844 United States |
| Region | Southwestern |
N3479W
1966 Piper PA-32-260, c/n 32-356
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-260 Search all Piper PA-32-260 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 32-356 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-540 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3479W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3DAF7 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-02-12 |
| Air Worthiness Test | 1966-02-08 |
| Last Action Taken | 2000-02-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-02-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BURNS AVIATION INC |
| Address |
Bethlehem, CT 067513008 United States |