Aircraft N349N Data
2
aircraft records found
N349N
1961 Beech 65 Queen Air, c/n LC-84
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65 Queen Air Search all Beech 65 Queen Air |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | LC-84 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-720 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N349N |
| Mode S (ICAO24) Code | A3DFE9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-03-12 |
| Air Worthiness Test | 1998-08-20 |
| Last Action Taken | 2001-03-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-03-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Anchorage, AK 995035944 United States |
N349N
1929 Savoia-Marchetti S-56, c/n 12
Airframe Info
| Manufacturer | Savoia-Marchetti |
| Model | S-56 Search all Savoia-Marchetti S-56 |
| Year built | 1929 |
| Construction Number (C/N) | 12 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Kinner K-5 |
| Also Registered As |
NC949N
Preserved
|
Aircraft
| Registration Number | N349N |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Cradle of Aviation Museum |
| Address |
Garden City, NY 11530 United States |
User contributed data
| Thrust or HP | 100 (by Daniel L. Berek on 2010-04-01 04:00:00) |
| Wing Span | 34' 2" (by Daniel L. Berek on 2010-04-01 04:00:00) |
| Overall Length | 25' 7" (by Daniel L. Berek on 2010-04-01 04:00:00) |
| Empty Weight | 1100 lb (by Daniel L. Berek on 2010-04-01 04:00:00) |
| Max speed | 92 mph (by Daniel L. Berek on 2010-04-01 04:00:00) |