Aircraft N350K Data
4
aircraft records found
N350K
2010 Hawker Beechcraft 350i King Air (B300), c/n FL-692
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 350i King Air (B300) Search all Hawker Beechcraft 350i King Air (B300) |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | FL-692 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N350K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3E5AE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-03-17 |
| Air Worthiness Test | 2010-02-05 |
| Last Action Taken | 2010-03-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Ets Laboratories |
| Address |
Saint Helena, CA 94574 United States |
| Region | Western-Pacific |
N350K
Raytheon Aircraft Company B300, c/n FL-422
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | B300 Search all Raytheon Aircraft Company B300 |
| Construction Number (C/N) | FL-422 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
N350KG
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N350K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3E5AE |
| Certification Issued | 2005-02-01 |
| Last Action Taken | 2008-04-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | E T S Laboratories |
| Address |
Saint Helena, CA 94574 United States |
| Region | Western-Pacific |
N350K
Lockheed PV-1, c/n 5988
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | PV-1 Search all Lockheed PV-1 |
| Construction Number (C/N) | 5988 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N350K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3E5AE |
| Certification Issued | 1974-08-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1977-07-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HOLIDAY AERO INC |
| Address |
Clearwater, FL 33515 |
| Region | Southern |
N350K
Parks P-1, c/n 1977
Airframe Info
| Manufacturer | Parks |
| Model | P-1 Search all Parks P-1 |
| Construction Number (C/N) | 1977 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N350K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3E5AE |
| Certification Issued | 1940-03-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1948-02-03 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Leland, MS 38756 |
| Region | Southwestern |