Aircraft N3764A Data
3
aircraft records found
N3764A
2000 Arnet Pereyra Aventura II, c/n 014
Airframe Info
| Manufacturer | Arnet Pereyra |
| Model | Aventura II Search all Arnet Pereyra Aventura II |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 014 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 912UL |
Aircraft
| Registration Number | N3764A |
| Mode S (ICAO24) Code | A44CFA |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-08-31 |
| Air Worthiness Test | 2007-11-13 |
| Last Action Taken | 2007-08-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Elmwood, WI 54740 United States |
| Region | Great Lakes |
N3764A
1948 Vought F4U-5P Corsair, c/n Not found (Bu122184)
Airframe Info
| Manufacturer | Vought |
| Model | F4U-5P Corsair Search all Vought F4U-5P Corsair |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | Not found (Bu122184) |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-2800 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3764A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3764A
Evans VP-1 Volksplane, c/n WCA1
Airframe Info
| Manufacturer | Evans |
| Model | VP-1 Volksplane Search all Evans VP-1 Volksplane |
| Construction Number (C/N) | WCA1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3764A |
| Mode S (ICAO24) Code | A44CFA |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |