Aircraft N37H Data
2
aircraft records found
N37H
1967 Beech U-21A Ute, c/n LM-48
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | U-21A Ute Search all Beech U-21A Ute |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | LM-48 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N37H |
| Mode S (ICAO24) Code | A43221 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-02-05 |
| Air Worthiness Test | 1999-04-09 |
| Last Action Taken | 2007-02-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dynamic Avlease Inc |
| Address |
Bridgewater, VA 22812 United States |
| Region | Eastern |
N37H
1966 Pitts S-1C Special, c/n 521524A
Airframe Info
| Manufacturer | Pitts |
| Model | S-1C Special Search all Pitts S-1C Special |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 521524A |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Superior XP-IO-320-A3AD3 |
Aircraft
| Registration Number | N37H |
| Mode S (ICAO24) Code | A43221 |
| Certification Issued | 1990-04-10 |
| Last Action Taken | 1990-04-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-05-29 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Niles, IL 60648 |