Aircraft N3806W Data
2
aircraft records found
N3806W
2004 Piper PA-32R-301T, c/n 3257346
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32R-301T Search all Piper PA-32R-301T |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 3257346 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N3806W |
| Mode S (ICAO24) Code | A45E89 |
| Certification Issued | 2004-04-30 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Endeavor Associates Inc |
| Address |
Highland Beach, FL 33487 United States |
| Region | Southern |
N3806W
Beech 95-B55 (T42A), c/n TC-2364
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 95-B55 (T42A) Search all Beech 95-B55 (T42A) |
| Construction Number (C/N) | TC-2364 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3806W |
| Mode S (ICAO24) Code | A45E89 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-02-12 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |