Aircraft N3816W Data
2
aircraft records found
N3816W
1990 Beech 200C Super King Air, c/n BL-22
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200C Super King Air Search all Beech 200C Super King Air |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | BL-22 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3816W |
| Current Status | dergistered-export to PNG |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3816W
Beech 200C Super King Air, c/n BL22
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200C Super King Air Search all Beech 200C Super King Air |
| Construction Number (C/N) | BL22 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3816W |
| Mode S (ICAO24) Code | A46240 |
| Certification Issued | 1990-12-05 |
| Last Action Taken | 1990-12-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-12-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SCOTT AIRCRAFT SALES INC |
| Address |
Inver Grove Height, MN 55076 |