Aircraft N3845V Data
2
aircraft records found
N3845V
2004 Rotor Flight Dominator I, c/n EG010305
Airframe Info
| Manufacturer | Rotor Flight |
| Model | Dominator I Search all Rotor Flight Dominator I |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | EG010305 |
| Aircraft Type | Gyroplane |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N3845V |
| Mode S (ICAO24) Code | A46D41 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-10-25 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-20 |
| Last Action Taken | 2007-10-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xenia, OH 45385 United States |
| Region | Great Lakes |
N3845V
Cessna 170A, c/n 18732
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170A Search all Cessna 170A |
| Construction Number (C/N) | 18732 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3845V |
| Mode S (ICAO24) Code | A46D41 |
| Certification Issued | 1983-09-06 |
| Last Action Taken | 1992-09-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-10-23 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Lopez, WA 98261 |