Aircraft N3918V Data
3
aircraft records found
N3918V
2007 Infinity Power Parachutes C-582, c/n IPP7-363
Airframe Info
| Manufacturer | Infinity Power Parachutes |
| Model | C-582 Search all Infinity Power Parachutes C-582 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | IPP7-363 |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582 |
Aircraft
| Registration Number | N3918V |
| Mode S (ICAO24) Code | A48A04 |
| Certification Class | Experimental |
| Air Worthiness Test | 2007-11-27 |
| Last Action Taken | 2010-12-16 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Gaithersburg, MD 20878 United States |
| Region | Eastern |
N3918V
1975 Cessna 150M, c/n 15076652
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 15076652 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3918V |
| Mode S (ICAO24) Code | A48A04 |
| Last Action Taken | 1992-03-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-03-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Embrun, |
N3918V
1975 Cessna 150M, c/n 2
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 2 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3918V |
| Mode S (ICAO24) Code | A48A04 |
| Last Action Taken | 1992-03-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-03-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Embrun, |