Aircraft N3970A Data
2
aircraft records found
N3970A
1983 Adams Ron J PHANTOM, c/n P-82XX2
Airframe Info
| Manufacturer | Adams Ron J |
| Model | PHANTOM Search all Adams Ron J PHANTOM |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | P-82XX2 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N3970A |
| Mode S (ICAO24) Code | A49F23 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1983-07-06 |
| Air Worthiness Test | 1983-08-03 |
| Last Action Taken | 2006-05-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Paramount, CA 90723 United States |
| Region | Western-Pacific |
N3970A
1951 Piper L-21A Super Cub (PA-18-125), c/n 18-573
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | L-21A Super Cub (PA-18-125) Search all Piper L-21A Super Cub (PA-18-125) |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 18-573 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-290-D |
| Also Registered As |
51-15656
Preserved
|
Aircraft
| Registration Number | N3970A |
| Mode S (ICAO24) Code | A49F23 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1957-07-24 |
| Registration Cancel Date | 1970-07-13 |
Owner
| Owner | Department of the Army |
| Address |
, United States |