Aircraft N3W Data
3
aircraft records found
N3W
2009 AgustaWestland AW-139, c/n 41211
Latest photos of N3W
Airframe Info
| Manufacturer | AgustaWestland |
| Model | AW-139 Search all AgustaWestland AW-139 |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 41211 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N3W |
| Mode S (ICAO24) Code | A31C94 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-06-29 |
| Air Worthiness Test | 2009-06-15 |
| Last Action Taken | 2009-06-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
299 S Main St Fl 12 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N3W
1962 Autogyro T.E., c/n 2
Airframe Info
| Manufacturer | Autogyro |
| Model | T.E. Search all Autogyro T.E. |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 2 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3W |
| Mode S (ICAO24) Code | A31C94 |
| Certification Issued | 1962-03-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1965-10-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
, |
N3W
1930 Cavasino Vincent A, c/n 9700
Airframe Info
| Manufacturer | Cavasino Vincent |
| Model | A Search all Cavasino Vincent A |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 9700 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3W |
| Mode S (ICAO24) Code | A31C94 |
| Certification Issued | 1930-08-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1933-02-02 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
, |