Aircraft N4003A Data
3
aircraft records found
N4003A
1999 Maule M-7-260C, c/n 30002C
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | M-7-260C Search all Maule M-7-260C |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 30002C |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N4003A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AF63 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-07-21 |
| Air Worthiness Test | 2000-04-20 |
| Last Action Taken | 2008-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Thermopolis, WY 82443 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N4003A
DOUBLE EAGLE V
1981 Raven NO5ST-15/15/15T-0400, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | NO5ST-15/15/15T-0400 Search all Raven NO5ST-15/15/15T-0400 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 3 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N4003A |
| Alternative Code/Name | DOUBLE EAGLE V |
| Current Status | Displayed |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4003A
Raven Industries Inc NO5ST-15/15/15T-0400, c/n 103
Airframe Info
| Manufacturer | Raven Industries Inc |
| Model | NO5ST-15/15/15T-0400 Search all Raven Industries Inc NO5ST-15/15/15T-0400 |
| Construction Number (C/N) | 103 |
Aircraft
| Registration Number | N4003A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AF63 |
| Certification Issued | 1981-12-16 |
| Last Action Taken | 1994-11-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-08-22 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Albuquerque, NM 87122 United States |