Aircraft N4006V Data
2
aircraft records found
N4006V
1948 Cessna 170, c/n 18325
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170 Search all Cessna 170 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 18325 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C145 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4006V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AFDF |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 2006-06-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-07-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Turner Aviation Co Inc |
| Address |
Turner, ME 04282 United States |
| Region | New England |
N4006V
Luscombe 8A, c/n Not found N4006V
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Construction Number (C/N) | Not found N4006V |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental A65-8 |
Aircraft
| Registration Number | N4006V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |