Aircraft N4009A Data
3
aircraft records found
N4009A
1970 Beech 95-B55 (T42A), c/n TC-1320
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 95-B55 (T42A) Search all Beech 95-B55 (T42A) |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | TC-1320 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4009A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4B035 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N4009A
1941 Naval Aircraft Factory N3N-3, c/n 2733
Latest photos of N4009A
Airframe Info
| Manufacturer | Naval Aircraft Factory |
| Model | N3N-3 Search all Naval Aircraft Factory N3N-3 |
| Year built | 1941 |
| Construction Number (C/N) | 2733 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4009A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4B035 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-12-28 |
| Air Worthiness Test | 1993-05-11 |
| Last Action Taken | 2007-12-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | American Airpower Heritage Flying Museum |
| Address |
Midland, TX 79711 United States |
| Region | Southwestern |
N4009A
Robinson R22 MARINER, c/n 1410M
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 MARINER Search all Robinson R22 MARINER |
| Construction Number (C/N) | 1410M |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4009A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4B035 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-06-25 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |