Aircraft N4035K Data
4
aircraft records found
N4035K
2007 RotorWay Exec 162F, c/n 7063
Airframe Info
| Manufacturer | RotorWay |
| Model | Exec 162F Search all RotorWay Exec 162F |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 7063 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Rotorway RI 162F |
Aircraft
| Registration Number | N4035K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BAD7 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-02-06 |
| Air Worthiness Test | 2007-06-03 |
| Last Action Taken | 2007-02-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Metairie, LA 70006 United States |
| Region | Southwestern |
N4035K
1983 Helio H-800 Courier, c/n H-6
Airframe Info
| Manufacturer | Helio |
| Model | H-800 Courier Search all Helio H-800 Courier |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | H-6 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-720 |
Aircraft
| Registration Number | N4035K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BAD7 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-01-26 |
| Air Worthiness Test | 1984-01-12 |
| Last Action Taken | 2002-01-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-04-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SCHMIDT AVIATION INC |
| Address |
Boring, OR 970090189 United States |
N4035K
Hiller UH-12E, c/n 5194
Airframe Info
| Manufacturer | Hiller |
| Model | UH-12E Search all Hiller UH-12E |
| Construction Number (C/N) | 5194 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4035K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BAD7 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-02-02 |
Owner
| Owner | ,HILLER AVIATION |
| Address |
, ,porterville, ,C ,93257 |
N4035K
North American Navion (NA-145), c/n NAV-4-1035
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Navion (NA-145) Search all North American Navion (NA-145) |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-1035 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4035K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BAD7 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1951-04-30 |
Owner
| Owner | ,DOWSER GEORGE |
| Address |
, ,plainfield, ,N ,07060 |