Aircraft N4039W Data
3
aircraft records found
N4039W
1975 Boeing 737-2E1, c/n 21112 l/n 424
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-2E1 Search all Boeing 737-2E1 |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 21112 |
| Line Number (L/N) | 424 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4039W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Wien Air Alaska |
| Address |
Anchorage, Alaska 99502 United States |
N4039W
1965 PZL-Okecie PZL-101A Gawron, c/n 74135
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Okecie |
| Model | PZL-101A Gawron Search all PZL-Okecie PZL-101A Gawron |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 74135 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N4039W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BB6E |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2001-03-26 |
| Air Worthiness Test | 2001-05-15 |
| Last Action Taken | 2007-03-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Red Sky Aviation Llc |
| Address |
Livermore, CA 94550 United States |
| Region | Western-Pacific |
N4039W
Piper PA-32-300, c/n 3240032
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-300 Search all Piper PA-32-300 |
| Construction Number (C/N) | 3240032 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4039W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BB6E |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1967-02-28 |
Owner
| Owner | ,PIPER AIRCRAFT CORP |
| Address |
, ,lock Haven, ,P ,17745 |