Aircraft N4040W Data
2
aircraft records found
N4040W
1957 De Havilland Canada U-6A Beaver, c/n 1147
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | U-6A Beaver Search all De Havilland Canada U-6A Beaver |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 1147 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985 Wasp Junior radial |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4040W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BDEA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-04-18 |
| Last Action Taken | 2008-04-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Jespersen Aircraft Services Inc |
| Address |
Bettles Field, AK 99726 United States |
| Region | Alaskan |
N4040W
Piper PA-32-300 Cherokee Six, c/n 32-40056
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-300 Cherokee Six Search all Piper PA-32-300 Cherokee Six |
| Construction Number (C/N) | 32-40056 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4040W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |