Aircraft N4051A Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N4051A
1949 Cessna 195, c/n 7318
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 195 Search all Cessna 195 |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 7318 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs R755A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4051A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C1B0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-24 |
| Air Worthiness Test | 2004-09-09 |
| Last Action Taken | 2006-01-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Buena Vista, CO 81211 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N4051A
Bensen B-8M Gyrocopter, c/n 198
Airframe Info
| Manufacturer | Bensen |
| Model | B-8M Gyrocopter Search all Bensen B-8M Gyrocopter |
| Construction Number (C/N) | 198 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4051A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C1B0 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1975-06-02 |
Owner
| Owner | , |
| Address |
, ,, , , |