Aircraft N4051K Data
3
aircraft records found
N4051K
2007 Cameron Balloons Us C-100, c/n 6483
Airframe Info
| Manufacturer | Cameron Balloons Us |
| Model | C-100 Search all Cameron Balloons Us C-100 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 6483 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N4051K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C1B9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-09 |
| Air Worthiness Test | 2007-04-12 |
| Last Action Taken | 2007-05-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Alb New Mexico Adventure Tours |
| Address |
Belen, NM 87002 United States |
| Region | Southwestern |
N4051K
1991 Robinson R22 BETA, c/n 1756
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 1756 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4051K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C1B9 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2002-06-25 |
| Air Worthiness Test | 1992-07-30 |
| Last Action Taken | 2002-06-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-07-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EXOZ LLC |
| Address |
Incline Village, NV 894504689 United States |
N4051K
Balloon Works FIREFLY 7, c/n 7944
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIREFLY 7 Search all Balloon Works FIREFLY 7 |
| Construction Number (C/N) | 7944 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4051K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C1B9 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |