Aircraft N4053V Data
3
aircraft records found
N4053V
2005 Powrachute PEGASUS, c/n A361PEG
Airframe Info
| Manufacturer | Powrachute |
| Model | PEGASUS Search all Powrachute PEGASUS |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | A361PEG |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582 |
Aircraft
| Registration Number | N4053V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C209 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2008-02-21 |
| Air Worthiness Test | 2007-04-01 |
| Last Action Taken | 2008-02-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Twin Falls, ID 83301 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N4053V
1975 Cessna 150M, c/n 15076686
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 15076686 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-200-A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4053V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Aero Aviation Inc |
| Address |
Presque Isle, Maine United States |
N4053V
Cessna T337G, c/n P3370246
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T337G Search all Cessna T337G |
| Construction Number (C/N) | P3370246 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4053V |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2004-01-29 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |