Aircraft N4056V Data
2
aircraft records found
N4056V
2000 Raytheon Beechjet 400A, c/n RK-306
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | Beechjet 400A Search all Raytheon Beechjet 400A |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | RK-306 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4056V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C272 |
| Certification Issued | 2001-03-01 |
| Last Action Taken | 2001-03-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-05-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FIRST SECURITY BANK NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841111901 United States |
N4056V
Cessna 150M, c/n 15076687
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Construction Number (C/N) | 15076687 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
HA-SJU
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4056V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C272 |
| Certification Issued | 1992-07-15 |
| Last Action Taken | 1992-07-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-01-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MOLER INC |
| Address |
Wilmington, DE 19802 |