Aircraft N405GN Data
2
aircraft records found
N405GN
1959 Lockheed L-188A Electra, c/n 188A-1094
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 188A-1094 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13A |
Aircraft
| Registration Number | N405GN |
| Mode S (ICAO24) Code | A4BFD7 |
| Certification Issued | 1981-01-15 |
| Last Action Taken | 1990-11-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-02-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | INTEGRITY AIRCRAFT SALES INC |
| Address |
Foster City, CA 94404 |
N405GN
Diana Jenifer
1959 Lockheed L-188PF Electra, c/n 188A-1094
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188PF Electra Search all Lockheed L-188PF Electra |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 188A-1094 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13A |
Aircraft
| Registration Number | N405GN |
| Alternative Code/Name | Diana Jenifer |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1983-09-00 |
| Registration Cancel Date | 1986-08-00 |
Owner
| Owner | CAM Air International |
| Address |
Miami, Florida United States |