Aircraft N406A Data
3
aircraft records found
N406A
2013 Piper PA-28-181 Archer III, c/n 2843739
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Archer III Search all Piper PA-28-181 Archer III |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 2843739 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4M |
Aircraft
| Registration Number | N406A |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | Archer Aircraft LLC |
| Address |
Wilmington, DE United States |
N406A
1986 McDonnell Douglas MD-82 (DC-9-82), c/n 49317
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | MD-82 (DC-9-82) Search all McDonnell Douglas MD-82 (DC-9-82) |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 49317 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 172 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT8D SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N406A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C2EB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1986-03-18 |
| Air Worthiness Test | 1986-03-11 |
| Last Action Taken | 2006-06-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-06-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | American Airlines Inc |
| Address |
Dallas, TX 75261 United States |
| Region | Southwestern |
N406A
Sikorsky S-55, c/n 55292
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-55 Search all Sikorsky S-55 |
| Construction Number (C/N) | 55292 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N406A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C2EB |
| Certification Issued | 1958-08-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1960-09-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | UNITED AIRCRAFT CORPORATION |
| Address |
East Hartford, CT 06108 |
| Region | New England |