Aircraft N406GB Data
2
aircraft records found
N406GB
2023 Game Composites Gambird GB1, c/n 0091
Airframe Info
| Manufacturer | Game Composites |
| Model | Gambird GB1 Search all Game Composites Gambird GB1 |
| Year built | 2023 |
| Construction Number (C/N) | 0091 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-580-B1A, |
Aircraft
| Registration Number | N406GB |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | individual |
| Address |
, United States |
N406GB
Sego Tool Inc HAWK 4, c/n 0005
Airframe Info
| Manufacturer | Sego Tool Inc |
| Model | HAWK 4 Search all Sego Tool Inc HAWK 4 |
| Construction Number (C/N) | 0005 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N406GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C383 |
| Certification Issued | 1999-04-08 |
| Last Action Taken | 2007-04-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Groen Brothers Aviation Usa Inc |
| Address |
Salt Lake City, UT 84104 United States |
| Region | Northwest Mountain |