Aircraft N4078V Data
2
aircraft records found
N4078V
Raven S-60A, c/n S60A-249
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S-60A Search all Raven S-60A |
| Construction Number (C/N) | S60A-249 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 2 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N4078V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4CA26 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1990-09-25 |
| Air Worthiness Test | 1983-06-28 |
| Last Action Taken | 1999-11-30 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Holly, MI 48442 United States |
| Region | Great Lakes |
N4078V
Cessna 150M, c/n 15076693
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Construction Number (C/N) | 15076693 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4078V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4CA26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1975-09-17 |
Owner
| Owner | , |
| Address |
, ,, , , |