Aircraft N4079K Data
2
aircraft records found
N4079K
1981 Piper PA-31-350, c/n 31-8152076
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31-350 Search all Piper PA-31-350 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 31-8152076 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming TIO-540-J2BD |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4079K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4CA3F |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-04-16 |
Owner
| Owner | , |
| Address |
, ,, , , |
N4079K
Raven S-60A, c/n S60A-250
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S-60A Search all Raven S-60A |
| Construction Number (C/N) | S60A-250 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 2 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N4079K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4CA3F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-03-31 |
| Air Worthiness Test | 1983-06-27 |
| Last Action Taken | 2008-03-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | C A F Inc |
| Address |
Lakeland, MN 55043 United States |
| Region | Great Lakes |