Aircraft N4085W Data
2
aircraft records found
N4085W
2001 Vans RV-6A, c/n 25190
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 25190 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4085W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4CD75 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2004-02-05 |
| Air Worthiness Test | 2001-08-29 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Park City, MT 59063 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N4085W
Piper PA-32-300, c/n 32-40161
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-300 Search all Piper PA-32-300 |
| Construction Number (C/N) | 32-40161 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4085W |
| Mode S (ICAO24) Code | A4CD75 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-03-11 |
Owner
| Owner | ,LEON NATHAN |
| Address |
, ,los Banos, ,C ,93635 |