Aircraft N40R Data
4
aircraft records found
N40R
1991 Rans S-12 Airaile, c/n 0891117
Airframe Info
| Manufacturer | Rans |
| Model | S-12 Airaile Search all Rans S-12 Airaile |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 0891117 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N40R |
| Mode S (ICAO24) Code | A4ABBF |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1996-09-28 |
| Air Worthiness Test | 1992-01-30 |
| Last Action Taken | 1999-10-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-10-23 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Laurel, MD 207075366 United States |
N40R
1975 Beechcraft C-12A (King Air 200), c/n BC-7
Latest photos of N40R
Airframe Info
| Manufacturer | Beechcraft |
| Model | C-12A (King Air 200) Search all Beechcraft C-12A (King Air 200) |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | BC-7 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N40R |
| Mode S (ICAO24) Code | A4ABBF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-03-01 |
| Air Worthiness Test | 2002-05-07 |
| Last Action Taken | 2010-04-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dynamic Avlease Inc |
| Address |
Bridgewater, VA 22812 United States |
| Region | Eastern |
N40R
1947 North American Navion (NA-145), c/n NAV-4-919
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Navion (NA-145) Search all North American Navion (NA-145) |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-919 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N40R |
| Mode S (ICAO24) Code | A4ABBF |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1956-03-29 |
Owner
| Owner | ,LEACHMAN & GREEN |
| Address |
, ,washington, ,D ,20013 |
N40R
Grumman G-21A, c/n B-19
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-21A Search all Grumman G-21A |
| Construction Number (C/N) | B-19 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N40R |
| Mode S (ICAO24) Code | A4ABBF |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-02-02 |
Owner
| Owner | ,ANTILLES AIR BOATS INC |
| Address |
,christiansted ,st Croix, ,V ,00820 |