Aircraft N4109K Data
2
aircraft records found
N4109K
2002 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0961
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 208B0961 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
N10JA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4109K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4D7BD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-08-14 |
| Air Worthiness Test | 2002-06-21 |
| Last Action Taken | 2002-08-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-02-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR CARAIBES INC |
| Address |
Wilmington, DE 198081645 United States |
N4109K
Eipper Quick Silver Mx Q-MX, c/n 5592
Airframe Info
| Manufacturer | Eipper Quick Silver Mx |
| Model | Q-MX Search all Eipper Quick Silver Mx Q-MX |
| Construction Number (C/N) | 5592 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
Aircraft
| Registration Number | N4109K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4D7BD |
| Certification Issued | 2008-01-25 |
| Last Action Taken | 2008-01-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Diego, CA 92123 United States |
| Region | Western-Pacific |