Aircraft N4117V Data
2
aircraft records found
N4117V
1994 PZL-Mielec M-18A, c/n 1Z025-04
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | M-18A Search all PZL-Mielec M-18A |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 1Z025-04 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N4117V |
| Mode S (ICAO24) Code | A4DB38 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1994-08-31 |
| Air Worthiness Test | 1994-10-11 |
| Last Action Taken | 1997-10-06 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Melex Usa Inc |
| Address |
Raleigh, NC 27609 United States |
| Region | Eastern |
N4117V
1984 Piper PA-42-720 Cheyenne IIIA, c/n 42-5501018
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-42-720 Cheyenne IIIA Search all Piper PA-42-720 Cheyenne IIIA |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 42-5501018 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PT6A-41 |
Aircraft
| Registration Number | N4117V |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |