Aircraft N4157A Data
4
aircraft records found
N4157A
1999 Maule MXT-7-180A, c/n 21061C
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | MXT-7-180A Search all Maule MXT-7-180A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 21061C |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-360-C4F |
Aircraft
| Registration Number | N4157A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4EA01 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-11-14 |
| Air Worthiness Test | 1999-07-01 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Cordova, TN 38016 United States |
| Region | Central |
N4157A
1967 Douglas DC-9-32, c/n 47039
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-9-32 Search all Douglas DC-9-32 |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 47039 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 116 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4157A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4EA01 |
| Certification Issued | 1995-07-05 |
| Last Action Taken | 1995-07-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-08-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PLM TRANSPORTATION EQUIPMENT CORP |
| Address |
San Francisco, CA 94105 United States |
N4157A
Cessna 310R, c/n 310R1376
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310R Search all Cessna 310R |
| Construction Number (C/N) | 310R1376 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4157A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4EA01 |
| Certification Issued | 1978-10-18 |
| Last Action Taken | 1991-03-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-08-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SUNRISE LAND DEVELOPMENT INC |
| Address |
Mt Vernon, OH 43050 |
N4157A
Lanier Aircraft Corp Paraplane COMMUTER 110, c/n PL-8B
Airframe Info
| Manufacturer | Lanier Aircraft Corp Paraplane |
| Model | COMMUTER 110 Search all Lanier Aircraft Corp Paraplane COMMUTER 110 |
| Construction Number (C/N) | PL-8B |
Aircraft
| Registration Number | N4157A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4EA01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1969-02-05 |
Owner
| Owner | ,LANIER AIRCRAFT CORP |
| Address |
, ,marlton, ,N ,08053 |