Aircraft N4193A Data
3
aircraft records found
N4193A
1982 Raven S-60A, c/n S60A-198
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S-60A Search all Raven S-60A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | S60A-198 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 2 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N4193A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4F851 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1987-05-23 |
| Air Worthiness Test | 1982-04-27 |
| Last Action Taken | 2006-06-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bloomington, MN 55437 United States |
| Region | Great Lakes |
N4193A
1957 De Havilland Canada DHC-2 Beaver Mk.1, c/n 1067
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-2 Beaver Mk.1 Search all De Havilland Canada DHC-2 Beaver Mk.1 |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 1067 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4193A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4F851 |
| Current Status | Exported to Canada |
| Delivery Date | 1957-07-02 |
| Registration Cancel Date | 1961-07-27 |
Owner
| Owner | Shell Aviation Corporation |
| Address |
New York, New York 10112 United States |
N4193A
1953 Douglas DC-7, c/n 44131 l/n 414
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-7 Search all Douglas DC-7 |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 44131 |
| Line Number (L/N) | 414 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-3350-18DA4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4193A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4F851 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1969-01-09 |
| Registration Cancel Date | 1970-07-02 |
Owner
| Owner | California Airmotive Corporation |
| Address |
Los Angeles, California 90045 United States |