Aircraft N4253K Data
3
aircraft records found
N4253K
1998 Lancair IV-P, c/n LIV-261
Airframe Info
| Manufacturer | Lancair |
| Model | IV-P Search all Lancair IV-P |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | LIV-261 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N4253K |
| Mode S (ICAO24) Code | A510FD |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1997-12-10 |
| Air Worthiness Test | 1998-01-28 |
| Last Action Taken | 2001-01-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-04-03 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ontario, CA 917617101 United States |
N4253K
Air Tractor Inc AT-504, c/n 504-4005
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-504 Search all Air Tractor Inc AT-504 |
| Construction Number (C/N) | 504-4005 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N4253K |
| Mode S (ICAO24) Code | A510FD |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2011-11-02 |
| Air Worthiness Test | 2010-05-19 |
| Last Action Taken | 2011-11-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Farm Air Inc |
| Address |
Astoria, IL 61501 United States |
| Region | Great Lakes |
N4253K
Ryan Navion, c/n NAV-4-1253
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | Navion Search all Ryan Navion |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-1253 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4253K |
| Mode S (ICAO24) Code | A510FD |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-07-25 |
Owner
| Owner | ,MILAM WILLIAM T |
| Address |
, ,seguin, ,T ,78155 |