Aircraft N4259K Data
4
aircraft records found
N4259K
2000 Maule M-7-235C, c/n 25051C
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | M-7-235C Search all Maule M-7-235C |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 25051C |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N4259K |
| Mode S (ICAO24) Code | A511CF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-01-10 |
| Air Worthiness Test | 2000-09-05 |
| Last Action Taken | 2008-01-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-03-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Blue Sky Enterprises Inc |
| Address |
Vernal, UT 84078 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N4259K
1948 Ryan Navion A, c/n NAV-4-1259
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | Navion A Search all Ryan Navion A |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-1259 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4259K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4259K
Hughes 369HS, c/n 1090207S
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 369HS Search all Hughes 369HS |
| Construction Number (C/N) | 1090207S |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4259K |
| Mode S (ICAO24) Code | A511CF |
| Certification Issued | 1994-06-09 |
| Last Action Taken | 1994-06-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-09-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HELI-FLIGHT WALDSASSEN INC |
| Address |
Wilmington, DE 19802 United States |
N4259K
QAC Quickie, c/n 0357
Airframe Info
| Manufacturer | QAC |
| Model | Quickie Search all QAC Quickie |
| Construction Number (C/N) | 0357 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4259K |
| Mode S (ICAO24) Code | A511CF |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |