Aircraft N4261A Data
3
aircraft records found
N4261A
2004 Maule M-7-235C, c/n 25100C
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | M-7-235C Search all Maule M-7-235C |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 25100C |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4261A |
| Mode S (ICAO24) Code | A51465 |
| Certification Issued | 2005-07-05 |
| Last Action Taken | 2005-07-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CALM AIR LLC |
| Address |
Missoula, MT 598077967 United States |
N4261A
Robinson R44 II, c/n 12830
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 II Search all Robinson R44 II |
| Construction Number (C/N) | 12830 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4261A |
| Mode S (ICAO24) Code | A51465 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-07-30 |
| Air Worthiness Test | 2009-06-16 |
| Last Action Taken | 2009-07-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | A C E Flyers Inc |
| Address |
Anchorage, AK 99501 United States |
| Region | Alaskan |
N4261A
Smith G C / Graffi D B DRONE, c/n 001XT100
Airframe Info
| Manufacturer | Smith G C / Graffi D B |
| Model | DRONE Search all Smith G C / Graffi D B DRONE |
| Construction Number (C/N) | 001XT100 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4261A |
| Mode S (ICAO24) Code | A51465 |
| Certification Issued | 1991-07-09 |
| Last Action Taken | 1994-08-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-12-12 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Las Vegas, NV 89185 |
User Comments
Admin, 2006-06-13 04:00:00
Cancel Date: 05/08/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
Admin, 2006-06-13 04:00:00
History: 0000 Smith G C / Graffi D B DRONE, Serial Number (c/n) 001XT100
Cancel Date: 12/12/1994
Reason for Cancellation: Destroyed
Cancel Date: 12/12/1994
Reason for Cancellation: Destroyed