Aircraft N4266K Data
2
aircraft records found
N4266K
1998 Maule MXT-7-180A, c/n 21041C
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | MXT-7-180A Search all Maule MXT-7-180A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 21041C |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
| Also Registered As |
N58ER
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4266K |
| Mode S (ICAO24) Code | A5151D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-11-26 |
| Air Worthiness Test | 1998-06-25 |
| Last Action Taken | 2008-11-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Palmetto\'s Lonestar Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N4266K
Wells Terry G AMERICAN EAGLET, c/n 0382
Airframe Info
| Manufacturer | Wells Terry G |
| Model | AMERICAN EAGLET Search all Wells Terry G AMERICAN EAGLET |
| Construction Number (C/N) | 0382 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4266K |
| Mode S (ICAO24) Code | A5151D |
| Certification Issued | 1992-01-10 |
| Last Action Taken | 1992-01-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-06-16 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Kilauea, HI 96746 |