Aircraft N42MM Data
3
aircraft records found
N42MM
1988 Beech F33A, c/n CE-1278
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | CE-1278 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N42MM |
| Mode S (ICAO24) Code | A4FA65 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1994-01-21 |
| Air Worthiness Test | 1988-09-16 |
| Last Action Taken | 2007-10-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Braintree, MA 02184 United States |
| Region | New England |
N42MM
1974 Rockwell 690A Turbo Commander, c/n 11152
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 690A Turbo Commander Search all Rockwell 690A Turbo Commander |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 11152 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N42MM |
| Mode S (ICAO24) Code | A4FA65 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N42MM
Rockwell International 690A, c/n 11152
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | 690A Search all Rockwell International 690A |
| Construction Number (C/N) | 11152 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N42MM |
| Mode S (ICAO24) Code | A4FA65 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |