Aircraft N431ED Data
1
aircraft record found
N431ED
1988 Pitts S-1SE, c/n 2104362536
Latest photos of N431ED
Airframe Info
| Manufacturer | Pitts |
| Model | S-1SE Search all Pitts S-1SE |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 2104362536 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4A |
Aircraft
| Registration Number | N431ED |
| Mode S (ICAO24) Code | A5273D |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-01-22 |
| Air Worthiness Test | 2008-05-13 |
| Last Action Taken | 2007-01-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-06-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Woodland Hills, CA 91367 United States |
| Region | Western-Pacific |
User contributed data
| Thrust or HP | 200 (by Ed Gonzalez on 2006-04-17 04:00:00) |
| Fuel consumed per hour (Gallons) | 10.2 (by Ed Gonzalez on 2006-04-17 04:00:00) |
| Max speed | 190 mph (by Ed Gonzalez on 2006-04-17 04:00:00) |
| Usable fuel | 21.5 gal (by Ed Gonzalez on 2006-04-17 04:00:00) |
| Wing Span | 16' (by Ed Gonzalez on 2006-04-17 04:00:00) |
| Gross Weight | 1150 lbs (by Ed Gonzalez on 2006-04-17 04:00:00) |
| Gross Weight | 1150 lbs (by Ed Gonzalez on 2006-04-17 04:00:00) |
| Empty Weight | 824 lbs (by Ed Gonzalez on 2006-04-17 04:00:00) |
| Cruise speed | 155 mph (by Ed Gonzalez on 2006-04-17 04:00:00) |