Aircraft N434K Data
2
aircraft records found
N434K
1981 Piper PA-28-161, c/n 288116028
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-161 Search all Piper PA-28-161 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 288116028 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-D3G |
Aircraft
| Registration Number | N434K |
| Mode S (ICAO24) Code | A532DB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-01-09 |
| Air Worthiness Test | 2006-07-20 |
| Last Action Taken | 2008-01-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | Oxford Airline Training Center Inc |
| Address |
Bldg 104 Ste 2 Goodyear, AZ 85338 United States |
| Region | Western-Pacific |
N434K
Stits SA-3A Playboy, c/n 1 (N434K)
Airframe Info
| Manufacturer | Stits |
| Model | SA-3A Playboy Search all Stits SA-3A Playboy |
| Construction Number (C/N) | 1 (N434K) |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N434K |
| Mode S (ICAO24) Code | A532DB |
| Certification Issued | 1956-06-20 |
| Last Action Taken | 1989-05-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-12-24 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Tulsa, OK 74105 |